UNICEF Başkanı Henrietta Fore’a Çocuk Vakfı (Türkiye) Başkanı Mustafa Ruhi Şirin’den Açık Mektup

UNICEF Başkanı

Henrietta Fore’a

Çocuk Vakfı (Türkiye) Başkanı

Mustafa Ruhi Şirin’den

Açık Mektup

 

Çocukların büyük sorusu:

Savaşlar ne zaman sona erecek ve kardeşliğe hiç sıra gelmeyecek mi?

 

Dünya çocuklarının daha cesur ve büyük sorularıyla başlayacak Soru Çağı’na, çocuklarla yetişkinlerin birlikte çalışacakları günlerde ilk adımları atabilecek miyiz?

 

Yıllardır ertelenen ve Covid-19 virüsü salgını ile iyice açığa çıkan yeni çocuk sorunları için 4 Ekim Dünya Çocuk Günü nedeniyle Çocuk Vakfı (Türkiye) Başkanı Mustafa Ruhi Şirin, UNICEF Başkanı Henrietta Fore’a açık mektup gönderdi. Şirin, mektubunu, dünya çocuklarının yıllardır cevapsız kalmış şu sorusu üzerine kaleme aldığını açıkladı: “Savaşlar ne zaman sona erecek ve kardeşliğe hiç sıra gelmeyecek mi?” Şirin’in mektubunda, çözümsüzlüğe itilen çocuk sorunları şöyle sıralandı:

 

 • Dünya çocukları, 1989’da imzalanan BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nden öncekinden daha iyi durumda değil.
 • Dünya nüfusunun üçte birini oluşturan çocuklara hiçbir zaman dünya nimetlerinden yeterli pay verilemedi.
 • İnsanlık, doğmuş ve doğacak çocuklar için ortak iyilerin kozalarını öremedi.
 • Dünyada çocuklar için ne adalet çiçeklendi ne de vahşi dünya sisteminin eşitsizlik sarmalı çözülebildi.
 • Afrika, Asya, Güney Amerika, Çin, Hindistan, Filistin, Bosna-Hersek, Somali, Ruanda, Myanmar, Doğu Türkistan, Irak, Suriye vd. çocuk acılarının en çok yaşandığı kıtalar ve ülkeler için sesimizi ne zaman yükselteceğiz?
 • On binlerce mülteci çocuk koşarken mi ölsün?
 • Beslenemeyen, okula gidemeyen, emeği sömürülen, istismara uğrayan yüz milyonlarca çocuk, çocukluğunu yaşayamadan eksik mi büyüsün?
 • İnsanlığın iyiliğe doğru yolculuğa çıkabilmesi, çocuktan yana taraf olmakla ve umudu sevginin ve barışın anahtarı durumuna getirmekle mümkün olabilir.
 • İnsanlığın en asli ve öncelikli görevi, dünyanın esenliği için önce çocuktan yana taraf olmak ve dünyayı güzelleştirmek olmadıkça ne çocuklara ne de dünyaya iyilikte bulunabiliriz.
 • Her medeniyet çevresinin katkısı ve evrensel ölçüt ve ilkelerle çocuğa ve onuruna saygılı bir çocuk felsefesi ile yeni umut yolculuğuna çıkabiliriz.
 • Asıl umudumuz ise politikacılar ve insanlığı sömüren sistem değil, Tanrı’nın insan sevgisi ve armağanı olan doğmuş ve doğacak çocuklarımızdır.
 • Covid-19 virüsü salgını ile ortaya çıkan açıklardan biri de Birleşmiş Milletler’in işlev açığıdır.
 • UNICEF, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin yenilenmesine öncülük etmeli: Sözleşme’nin işlevini yerine getirecek, çocuk haklarını daha güçlü savunacak ve devletlere karşı çocukları koruyacak örgütlenmeye acil olarak ihtiyaç vardır.
 • İnsanlığın, “çocuktan yana taraf olması” ve Dünya Çocuk Barışı’nın gerçekleşmesi için ‘çocuk’la yeni bir sözleşme imzalaması gerekir.

 

 

Mustafa Ruhi Şirin, dünyanın çocuklarla birlikte çocuğa yönelmesi amacıyla UNICEF’e dört öneride bulundu:

 

Her medeniyet çevresinde çocuk görüşü alınarak Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin amacı, ölçüt ve ilkeleri ile işlevinin güncellenmesi.

 

UNICEF’in, çocuk ve yetişkinlerin birlikte çalışabileceği bir model olarak amacının gözden geçirilmesi ve yeniden yapılandırılması.

 

Doğmuş ve doğacak çocukların esenlik içinde yaşayacağı bir dünya için Dünya Çocuk Barışı Hareketi’nin çocukların öncülüğünde başlatılması.

 

Doğmuş ve doğacak her çocuğun doğal üye olacağı, çocukla ilgili STK’ların etkin katılımı ile dünya ölçekli etkin İzleme ve Denetleme Sisteminin kurulması.

 

Mustafa Ruhi Şirin, UNICEF Başkanı Henrietta Fore’a yazdığı açık mektupta, Türkçenin öncü şairlerinden Mevlâna, Nâzım Hikmet, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Sezai Karakoç, Cahit Zarifoğlu ile eski Mısır şiirinden dizeler de yer aldı.

 

Şirin, mektubunda, Dünya Çocuk Barışı Bildirisi için İstanbul’un ev sahipliği yapmaya hazır olduğu görüşüne de yer verdi.

 

Şirin’in UNICEF Başkanı Henrietta Fore’a yazdığı açık mektup Birleşmiş Milletler kuruluşları yanında İnsan Hakları kuruluşlarına, Çocuk Hakları Savunucularına ve uluslararası medyaya da duyurulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll Up